Asi každého z nás už alespoň jednou napadlo, že ho stávající zaměstnání neuspokojuje, nebaví, je málo finančně ohodnocené a nadřízený není také žádná výhra. Jaké by asi bylo pracovat sám pro sebe? Žádný stres, ranní vstávání ani kontroly ze strany šéfa. Představa je to hezká, ale realita je mnohdy úplně jiná. Chcete podnikat, ale stále nevíte, zda vám vaše dovednosti nebo znalosti přinesou kýžený efekt? Zkuste nejprve podnikat při zaměstnání jako vedlejší činnost. Stejnou možnost mají i aktivní maminky na rodičovské dovolené, ale i práceschopní lidé důchodového věku. Provozovat živnost jako vedlejší činnost s sebou nese menší rizika, než se do podnikání hned postit naplno, a vy alespoň zjistíte, zda je živnost to pravé právě pro vás.
Základní charakteristika vedlejší samostatné činnosti
- Už samotný název nám napovídá, že vedlejší činnost je ta, kterou provozujeme při něčem dalším. Máme ještě jiný příjem. A je jedno, jestli se jedná o příjem ze zaměstnání, příjem z invalidního, starobního důchodu, nebo příjem charakteru rodičovského příspěvku.
- Vedlejší samostatná výdělečná činnost má výhody oproti hlavní samostatné výdělečné činnosti především v platbách na sociální pojištění. A také hlavně kvůli této výhodě je pro mnohé možná lepší začít nejprve podnikat tímto způsobem. Jde o to, že v prvním roce podnikání, neplatíte žádné zálohy na sociální pojištění. A v dalších letech je výše povinných záloh stanovena na základě vašeho skutečného zisku v předchozím roce. Pokud nedosáhne váš zisk stanovené minimální hranice, neplatíte sociální pojištění vůbec.
- Podobné zvýhodnění podnikatelů provozující vedlejší samostatnou činnost se týká i záloh na zdravotní pojištění. Opět v prvním roce podnikání se neplatí žádné zálohy. V dalších letech se pak stanoví výše zálohy na zdravotní pojištění dle skutečného zisku v předchozím roce. Ale pozor! Zdravotní pojištění se platí v dalších letech vždy, není zde stanovena žádná minimální hranice zisku.