Firmu si můžete koupit stejně snadno, jako cokoliv jiného, tedy pokud máte dostatek peněz. Pokud na nějakou takovou narazíte, většinou vám bude prodávající tvrdit, že se jedná o skvělou koupi – a proč ne? Získáte již fungující podnik spolu s jeho vybavením, zaměstnanci i zákaznickou základnou. To vše je rozhodně skvělé, ne?
Bohužel se ukazuje, že ani zde není všechno zlato, co se třpytí. Ve skutečnosti naprostá většina těchto firem, tedy pokud se nejedná o ty, které jsou prodávány sice hotové, avšak v podstatě „nepoužité“, na tom rozhodně není nijak dobře. Proto bychom se vždy měli zaměřit na několik základních otázek.
Tou první a nejdůležitější je, proč je vlastně ona společnost na prodej. Bohužel v případě, že je to kvůli nějakým problémům, neočekávejte od prodávajícího přímou odpověď. Lepší bude, když si vyžádáte její výkazy a podíváte se, jakého zisku dosahovala v posledních několika obdobích.
Také si můžete promluvit se stávajícími zaměstnanci. Jak jsou placeni? Dostávají výplatu pravidelně? Co bonusy? Chtějí odejít v případě změny majitele, nebo jsou zde zatím spokojeni? Chtěli by případně zavést nějaké změny? Pokud ano, jaké? Na to vše bychom se jich měli vyptat. Jistě, může se to zdát zbytečné a vtíravé, avšak u tak velkého rozhodnutí, jako je koupě firmy, bychom neměli nic podcenit.
Dobré je prověřit si také samotného prodávajícího, a to v rejstříku dlužníků, pokud k němu máte přístup. Zde uvidíte, zda má dluhy, a pokud ano, tak v jaké výši. To může také ukázat na stav, ve kterém se daná firma nachází.Podívejte se také, jaké má recenze od zákazníků. Jsou spokojeni, nebo jim na firmě něco vadí? A pokud ano, co? To vše se můžete dočíst, a zamyslet se nad tím, zda tuto vadu dokážete odstranit, případně zda je tak velká, že odstranění vůbec vyžaduje.
Ano, není to nic snadného, avšak v podnikání si nemůžeme dovolit žádné přešlapy. Je důležité, abychom vždy měli na mysli náš hlavní cíl – zisk. A zachraňování potápějící se firmy nám jej s největší pravděpodobností nepřinese.