Otázka, která nám všem vrtá hlavou od doby, kdy se balená voda začala prodávat. Nejnovější výdobytek dvacátého prvního století. Voda v plastových lahvích dobyla svět. A přitom by takový úspěch vůbec slavit neměla. Valná většina domácností si však život bez plastových lahví nedokáže ani představit. Proč vlastně mají takový úspěch, co v nich vidíme a co si o nich myslíme?
Čistota a zdraví
Výrobci, nebo spíše „stáčející“, do nás dennodenně cpou, jak je balená voda kvalitní a čistá. Reklamy, marketing, známé osobnosti v televizi – všichni pijí vodu. A značky taky známe. Je ale opravdu o co stát? Není normální kohoutková voda stejně kvalitní, ne-li lepší? Vezměme si například kojeneckou vodu. Samotný název je nesmyslný, protože nabádá k domnění toho, že normální, klasická, voda z kohoutku či z PET láhve je pro dítě nevhodná. Přesně proto výrobci udělali čáry máry fuk a ze stejného pramene vykouzlili i balenou vodu pro kojence. Zázrak přírody a moderní techniky dohromady, no ne? Pravda je však taková, že to, co je pašováno jako kojenecká voda, je ještě větší akvárko a kaluž, než ty ostatní. Dtest a další nezávislé testy ukázaly, že kojenecká voda má opravdu hodně příbuzného s vodou, která se nashromáždila v kaluži na cestě. Možná je ta kaluž lepší.
Iluze
Kupujeme balené vody, protože se rádi obklopujeme iluzemi. Tím, že si koupím balenou PET láhev, která jistě musela projít x testy, dávám jasně najevo, že mi není jedno, co piju. Chci nejlepší kvalitu za nejlepší cenu. Jenomže to je všechno jenom přelud, kterým se snažíme konejšit náš maličký zdravý rozum. Rozdíl mezi kohoutkovou a balenou je naprosto minimální. Pokud je tedy kohoutková pitná. Což je ve valné většině měst. Balená voda navíc obsahuje řadu nevlídných prvků. Kolonie bakterií, které se v plastových lahvích množí kvůli tomu, že je voda ustálená a přirozeně necirkuluje. Toxiny, které by v kojenecké vodě neměly co dělat, ale stejně tam jsou. To všechno probourává náš sen o čisté vodě a úplném zdraví.