Hubnutí je téměř od pradávna poměrně složitý proces. Proto se dá hubnutí rozložit na 2 poddruhy – dlouhodobé a krátkodobé. I když krátkodobé je většinou nechtěným výsledkem pokusu o hubnutí dlouhodobé, i tak rozhodně není zatracováno! Pokud potřebujete shodit rychle a pouze pár kilo (do 3-5 kg), většinou se jedná o tento typ hubnutí, kdy výsledky se mohou dostavit již za 10 dnů.
Často se jedná o různé typy jedno druhových diet (např. ovocná dieta), což rozhodně není pro organismus dlouhodobě přínosné, a proto se nejedná zrovna o nejzdravější typ hubnutí a člověk by ho neměl aplikovat víc než párkrát do roka. Mnohem lepší (a i dlouhodobě účinnější) je hubnout sice pomaleji a náročněji, za to o to kvalitněji. Jsou však nějaké typy, jak můžete, kromě speciální diety a dostatku pohybu, hubnutí pomoci? Ano, pár jednoduchých zásad a Vaše výsledky můžou hned být o něčem jiném.
1. Zelený čaj
Každý ví, že při dietě je důležitý pitný režim. Ten by se měl podle tělesné konstituce pohybovat v rozmezí okolo 2 litrů a samozřejmě by se nemělo jednat o slazené limonády apod. Nicméně kromě pití obyčejné vody je velmi vhodný zelený čaj. Snižuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus. Tuto vlastnost využívá i spousta tablet na hubnutí, které výtažky z čaje obsahují. Proto se skvěle hodí k dietám, ale samozřejmě pokud s sebou nic nebudete dělat, ani litry čaje Vám nepomohou.
2. Dostatek spánku
Možná to zní jako klišé, ale klišé to rozhodně není. Dostatek spánku je důležitý vždy pro téměř všechny tělesné „procesy“, ale při hubnutí je zcela fatální. Při nedostatku spánku se zpomaluje metabolismus, zvyšuje se chuť k jídlu a na sladké. Pozor, stejné účinky má ale i nadbytek spánku! Nejlepší je proto doba okolo 7-9 hodin spánku denně pro dospělého člověka.
3. Půst
Zní to divně, že? Všude píší o pravidelných příjmech a najednou půst. Půstem se však nemyslí dlouhodobé hladovění, ale „systematické přestávky“. Konzumovat pravidelně malé porce je spíše pomůcka psychická, která Vás má uchránit od náletu na ledničku, ale jinak není nijak vědecky doloženo, že by na náš organismus (ne)mělo pravidelné stravování nějaké vliv. Systematický půst dokáže nabudit a zrychlit metabolismus. Jedná se vždy o počet hodin za den (např. 16 hodin půstu a 8 hodin, kdy se člověk stravuje jako normálně) a rozhodně se nedá držet dlouhodobě – což by mimochodem vedlo k opačnému efektu.